19.09.2019

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr Emila Warmińskiego w Bydgoszczy znalazł się w rankingu

"Maluchy na brzuchy"

ranking szpital

za realizowanie prawa do dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry po porodzie drogami natury. Jest to część Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej, która w naszym Szpitalu jest realizowana na jak najwyższym poziomie.

Światowa Organizacja Zdrowia, bazując na wielu doniesieniach naukowych, zaleca, aby wczesny kontakt dziecka z mamą był niezakłócony i polegał na następujących czynnościach:

1. Rozpoczęcie kontaktu "skóra do skóry" natychmiast po narodzinach (w ciągu pierwszych 5 minut).

2. Nieprzerwane jego trwanie przynajmniej jedną godzinę (optymalnie do zakończenia pierwszego karmienia piersią)

3. Zachęcanie mamy do rozpoznania u dziecka gotowości do ssania oraz zaoferowanie jej pomocy w przystawieniu dziecka do piersi, jeśli będzie tego potrzebowała (World Health Organization, 2006).

Badania naukowe potwierdzają, jak ogromne korzyści daje kontakt "skóra do skóry":

- bliskość dziecka ułatwia wyrzut oksytocyny, hormonu, który powoduje obkurczenie się macicy i poród łożyska;

- dziecko szybciej i lepiej adaptuje się do nowego środowiska;

- dziecko kolonizowane jest bezpieczną dla niego florą bakteryjną mamy;

- przebywanie na brzuchu mamy zapewnia dziecku optymalną temperaturę, zmniejsza się ryzyko wychłodzenia organizmu;

- noworodek otrzymuje swoją pierwszą "szczepionkę", zawdzięcza to siarze - żółtemu, gęstemu płynowi, który znajduje się w piersi, zanim pojawi się mleko właściwe. Siara zawiera przeciwciała, chroniące dziecko przed bakteriami chorobotwórczymi.