Oddział Chirurgii i Żywienia Klinicznego

     Telefony:

Sekretariat   52 37 09 197
  fax: 52 37 09 196
Dyżurka pielęgniarek   52 37 09 200
Pielęgniarka koordynująca   52 37 09 199
Gabinet lekarski   52 37 09 198
Pracownia endoskopowa   52 37 09 503

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Personel

 IMG 8056

Kierownik Oddziału Chirurgii i Żywienia Klinicznego Dr n. med. Jacek Szopiński

 

IMG 8056

Pielęgniarka koordynująca - mgr Aneta Kowalska

 

Lekarze:

Lek. Jan Gradzewicz - specjalista chirurg

Lek. Lech Piotrowski - specjalista chirurg

Lek. Tomasz Kontny - specjalista chirurg

Lek. Tomasz Paradowski - specjalista chirurg

Lek. Maria Ellerik - Czerwińska - specjalista chirurg

Lek. Elżbieta Buszko - Sikora - specjalista chirurg

Lek. Andrzej Koczorowski  - specjalista chirurg

 

Rezydenci:

Lek. Aleksandra Durkiewicz

Lek. Michał Głowiak

Lek. Mirosław Juszczak

Lek. Gradzewicz Grzegorz Jan

 

O Oddziale

  Oddział Chirurgiczny Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w 2010 roku obchodził 50-lecie funkcjonowania. Pierwszym ordynatorem i założycielem oddziału był dr Bogumił Suszko. Po Jego śmierci w 1977 roku ordynatorem oddziału został dr Zbigniew Kowiański.

Obecnie Oddział Chirurgiczny dysponuje 10 salami dla chorych, które znajdują się na dwóch wyodrębnionych odcinkach. Lekarze Oddziału Chirurgicznego leczą rocznie ok. 3000 – 3200 pacjentów i wykonują ponad 1500 operacji.

Zakres usług

 • chirurgia onkologiczna: leczenie operacyjne nowotworów jelita grubego, cienkiego; guzów trzustki i żołądka,
 • chirurgia dróg żółciowych w tym wycięcie pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową i klasyczną, operacje naprawcze dróg żółciowych po operacyjnych uszkodzeniach,
 • operacje plastyczne przepuklin brzusznych, pępkowych, udowych i pachwinowych z użyciem siatek syntetycznych,
 • leczenie operacyjne refluksu żołądkowo - przełykowego metodą laparoskopową
 • operacje żylaków odbytu,
 • operacje szczeliny, zatoki włosowej, przetoki okołoodbytniczej,
 • leczenie stopy cukrzycowej i niewydolności krążenia obwodowego zarówno w miażdżycy naczyń tętniczych jak i cukrzycy,
 • chirurgia tarczycy,
 • operacje żylaków kończyn dolnych,
 • operacje tzw. przypadków ostrych, zwłaszcza w ostrym zapaleniu trzustki, ale także w ostrym zapaleniu wyrostka robaczkowego, uwięźnięciu przepukliny itp.
 • ponieważ na terenie szpitala funkcjonuje Stacja Dializ wykonujemy zespolenia tętniczo- żylne (przetoki t-ż) na potrzeby dializoterapii.

  Wszystkie zabiegi operacyjne odbywają się w pomieszczeniach klimatyzowanego Bloku Operacyjnego z użyciem nowoczesnego sprzętu specjalistycznego zmniejszającego znacznie ryzyko powikłań pooperacyjnych wczesnych jak i późnych. Chorzy objęci są pełną profilaktyką przeciwzakrzepową i przeciwzatorową, a zniesienie bólu pooperacyjnego odbywa się zgodnie z programem „Szpital bez bólu„ certyfikowanym w X. 2010 r. przez polskie Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskie Towarzystwo Chirurgów Polskich.

    Z uwagi na rozległość niektórych metod operacyjnych w szczególności w przypadku leczenia choroby nowotworowej wymagających utrzymania u pacjenta stanu śpiączki farmakologicznej pacjent w trybie planowym zostaje przekazany do Oddziału Intensywnej Terapii, co umożliwia stałą kontrolę funkcji życiowych oraz monitorowania pooperacyjnego przez zespół anestezjologiczno-chirurgiczny.

  Ponieważ oferujemy naszym pacjentom kompleksową opiekę współpracujemy z Odziałem Chemioterapii Centrum Onkologii w Bydgoszczy oraz ze Szpitalem Zakaźnym w Bydgoszczy.
Suma tych działań i możliwości znacznie zmniejsza ilość powikłań pooperacyjnych a wraz z kompetentnym i zaangażowanym zespołem daje pacjentowi poczucie bezpieczeństwa i w efekcie prowadzi do powodzenia w procesie diagnozowania i leczenia.
Przyjmujemy pacjentów z całej Polski.

Kompleksowa opieka

Dzięki wprowadzonemu modelowi kompleksowej opieki nad pacjentem oferujemy:

 • pełną diagnostykę endoskopową: w tym wykonywanie bardzo skomplikowanych zabiegów endoskopowych dróg zólciowych ( ECPW/ERCP - kontrola dróg żółciowych, usuwanie kamieni z głównej drogi żółciowej, protezowanie dróg żółciowych w przebiegu żółtaczki, usuwanie złogów z dróg trzustkowych, protezowanie dróg trzustkowych, drenaż endoskopowy torbieli trzustki z zastosowaniem drenu tzw. „double pig tail”( dawna operacja metodą Jurasza), opaskowanie żylaków przełyku w przebiegu marskości wąroby, kolonoskopia z moziwoscią usunięcia polipów (polipektomia), kolonoskopia z biopsją, rektoskopia, gastroskopia diagnostyczna z możliwoscią testu ureazowego na H. Pylori, lub pobrania materiału do badania mikroskopowego, tamowania krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego, usuwanie ciał obcych z żołądka i XIIcy; PEG – gastrostomia odżywcza endoskopowa w leczeniu pacjentów dotkniętych zaburzeniami połykania po udarach mózgu, w przebiegu zespołów otępiennych, w SLA – stwardnieniu zanikowym bocznym itd.
 • pacjentom obciążonym chorobami przewlekłymi np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, po zawałach serca, udarach mózgu, z miażdżycą uogólnioną, niewydolnością nerek, otyłością itp. pełną profesjonalną opiekę przed i pooperacyjną z możliwością konsultacji specjalistycznych w dziedzinie: kardiologii, nefrologii, neurologii, psychiatrii, endokrynologii, okulistyki, laryngologii, urologii.
 • całodobowe laboratorium analityczne, które pozwala na wykonywanie badań przez całą dobę, oraz punkt krwiolecznictwa, który w razie potrzeby zapewni składniki krwi potrzebne do leczenia.
 • Pracownię Tomografii Komputerowej wykorzystującą obecnie sprzęt najlepszej klasy, który pozwala na szybką diagnostykę i stanowi podporę do postawienia prawidłowej diagnozy.
 • Poradnię Chirurgiczną gdzie pacjenci pooperacyjni po wyjściu ze szpitala są pod stałą opieką lekarza chirurga, aż do uzyskania sprawności.

Działalność naukowa

Oddział Chirurgiczny posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia na prowadzenie specjalizacji w zakresie chirurgii

Oddział prowadzi także staże podyplomowe w zakresie chirurgii dla absolwentów Collegium Medicum oraz praktyki studenckie dla studentów uczelni medycznych. Prowadzimy również edukację z chirurgii w ramach programów innych specjalizacji

Realizujemy programy naukowe krajowe oraz europejskie. Pracownicy Oddziału czynnie uczestniczą w konferencjach naukowych, są koordynatorami ds zakażeń szpitalnych i krwiodawstwa.

Początek strony