akcja 1122019

Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego
w Bydgoszczy

Szanowni Państwo,

z przyjemnością informujemy, że dnia 01.12.2019 r. w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy przy ul. Szpitalnej 19, z okazji Światowego Dnia AIDS, odbędzie się akcja prozdrowotna dla mieszkańców Bydgoszczy pt. „Zapobieganie transmisji zakażenia HIV z matki na dziecko, poprzez wczesne wykrywanie zakażenia HIV u kobiet ciężarnych lub planujących ciążę”

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na świecie żyje 40 milionów ludzi zakażonych HIV, w tym około 18 milionów kobiet i 2 milionów dzieci. W Polsce natomiast zakażonych HIV jest około 23 tysiące osób dorosłych, w tym 200 dzieci. Prawdziwa liczba osób zakażonych zarówno w Polsce jak i na świecie, może być znacznie większa.

Prawie wszystkie przypadki zakażenia HIV u dzieci są wynikiem braku rozpoznania zakażenia u matki w czasie ciąży, porodu  lub okresu karmienia piersią.

Dlatego tak kluczową rolą dla zapobieganiu transmisji wertykalnej, czyli przeniesienia zakażenia HIV z matki na dziecko w czasie ciąży, jest wczesna identyfikacja zakażenia u ciężarnej, objęcie jej specjalistyczną opieką
i odpowiednie jej leczenie, które może zminimalizować ryzyko transmisji HIV na dziecko z około 30% do <1%.

Zapraszamy wszystkich do udziału w akcji prozdrowotnej, której celem będzie poszerzenie wiedzy społeczeństwa na temat sposobów zakażenia, rozpoznawania i profilaktyki HIV oraz bezpłatne, badanie przesiewowe w kierunku zakażenia HIV kobiet będących w ciąży lub planujących ciążę.