1122019 project 002 v2

Z okazji Światowego Dnia walki z AIDS, 1 grudnia 2019 r.
w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy odbyła się akcja prozdrowotna pod nazwą "Zapobieganie transmisji zakażenia HIV z matki na dziecko poprzez wczesne wykrywanie zakażenia HIV u kobiet ciężarnych lub planujących ciążę." Mieszkańcy zainteresowani akcją mogli dowiedzieć się między innymi jak uniknąć zakażenia HIV i jakie sytuacje w życiu codziennym mogą być ryzykowne, a także w jaki sposób dochodzi do zakażenia HIV oraz jak można sprawdzić czy nie jest się zakażonym tym wirusem. Zwrócono uwagę na stany oraz sytuacje kliniczne w wielu dziedzinach medycyny takich, jak np. Ginekologia, Neonatologia, Choroby wewnętrzne czy Neurologia, które stanowią wskazanie do wykonania badania w kierunku zakażenia HIV. Na miejscu można było także zgłosić się do bezpłatnego badania przesiewowego. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. "O możliwości wykonania badania dowiedziałam się z informacji umieszczonej na oddziale będąc w szpitalu." - mówi pani Joanna, która wzięła udział w badaniu. "Myślę, że tego typu akcje są potrzebne, ponieważ można się dowiedzieć co oferuje nowoczesna medycyna w tym zakresie oraz w jaki sposób można zapobiegać przeniesieniem wirusa z matki na dziecko."
Akcja odbyła się przy udziale Wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie perinatologii, ginekologii i położnictwa oraz Wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszcz, pani Iwona Waszkiewicz, która odwiedziła pacjentki oraz personel medyczny Kliniki Matczyno-Płodowej.